Jdi na obsah Jdi na menu
 


Connemarský pony

24. 2. 2007

Connemarský pony

Historie: Bristké ostrovy se kolem roku 15000 př.n.l. oddělily od evropského kontinentu.Mezi nimi a Evropou ležela mořská hladina.Za neuvěřitelných 14000 let nebyli tedy koně na Britských ostrovech vystaveni žádným vlivům zvenčí a ani se nekřížili s jinými plemeny.V době bronzové pak na ostrovy připlouvali skandinávští nájezdníci a přiváželi s sebou své koně.Později se k nim připojili fríští koně a ve 13. století byli koně z Britských ostrovů byli kříženi s orientálními koňmi Féničanů.I když byl connemarský pony původně velmi podobný skandinávským plemenům poníků,jeho vývoj se nakonec ubíral jiným směrem.V 16. století byli do Irska přivezeni krásní španělští koně a byli kříženi s domácími plemeny.Tento španělský vliv je na connemarském poníkovi zřetelně patrný.V 19. století byli sedláci v Irsku velmi chudí.Nemohli se dost dobře starat o chov koní.Na tačátku 20. století se proto britští chovatelé dohodli,že pro toto plemeno něco udělají.Connemarští poníci byli následně kříženi s jinými plemeny: s plemenem welsh cob,s hackneyem,s roadsterem a s plnokrevníky.V roce 1926 byla založena plemenná kniha connemarských poníků.
Zvláštní znaky: Různé typy koní,které v průběhu doby ovlivňovaly vývoj tohoto plemene,zanechali na dnešním connemarském poníkovi ještě docela dobře znatelné stopy.Connemarský pony má dobré proporce těla španělských plemen koní,senzibilitu arabských plnoktevníků,sílu velšských těžkých koní a něco z pohybů hackneye-od každého plemene ty nejlepší vlastnosti!
Vzhled: Trup je statný a pravidelný.Tento kůň má suché nohy s dobře vyvinutými  silnými klouby a tvrdými a kvalitními kopyty.Díky svým silným a dobře tvarovaným hlezením kloubům má enormní sílu při skocích.Connemarský pony má středně dlouhou a mírně spadající záď s nepříliš vysoko posateným kořenem ocasu.Jeho hřbet je krátký a pořádně široký.Má  dlouhé,šikmé plece,takže se skvěle hodí ke skákání.Jeho pohyby jsou prostorné.Krk má delší než většina ostatních jezdeckých poníků.
Výška v kohoutku: 1,35 m-1,48 m.
Barva: Povoleny jsou všechny barvy srsti kromě strakoše.Častý je bělouš,vraník,hnědák,plavák a palomino.Několik let za sebou se také stále častěji vyskytuje roan(nevybělující bělouš) a červený bělouš.
Charakter: Drsné životní podmínky v oblasti,z níž connemara pochází,přispěly k tomu,že se u něj vyvinula mimořádná inteligence a je velmi přizpůsobivý.Díky křížení s různými rasami vznikl kůň s velmi vyrovnaným charakterem,který má pevné nervy a hodně duševní síly.
 

Náhledy fotografií ze složky Connemarský pony

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář